NA DĚTSKÉM HIPOTERAPEUTICKÉM RANČI V HLUČÍNĚ VZNIKLO INTEGROVANÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ

  • Projekt výstavby integrovaného hřiště na Dětském hipoterapeutickém ranči v Hlučíně byl letos v listopadu dokončen.
  • Slavnostní otevření této výjimečné hrací plochy proběhne v jarních měsících roku 2014.
  • Výstavba hřiště byla spolufinancována regionálním operačním programem (ROP) NUTS II Moravskoslezsko, oblast podpory 3.2-Subregionální centra.
  • Výraznou finanční měrou se na projektu podílel nadační fond LR Health & Beauty Systems „LR Global Kids Fund“, který nad Dětským hipoterapeutickým rančem v Hlučíně drží patronát coby generální sponzor.

   

Cílem projektu bylo vybudovat kvalitní a bezpečné hřiště s dlouholetou životností, řešící stávající nevyhovující stav. Nová hrací plocha má primárně sloužit k integraci. Smích, cílený pohyb a přirozená zábavná činnost jsou obecně jednou z nejjednodušších a přitom nenahraditelných součástí léčby. Nestýkají-li se však handicapované děti zcela bezděčně a při hře se svými vrstevníky, snadno se pak ocitají na okraji dění. V takových případech tedy nemůže být řeč o integraci.

Problémy obecně představuje nejen nerovný terén dětských hřišť, který je pro vozíčkáře nedostupný, ale také hrací prvky, které nejsou přizpůsobeny dětem s handicapem. Dětský hipoterapeutický ranč nyní nabízí řešení – prostředí bezpečné jak pro děti zdravé, tak pro ty nemocné. Nové dětské hřiště tedy disponuje klasickými hracími prvky i prvky přizpůsobenými handicapovaným návštěvníkům. Toto je nenásilný a přirozený způsob, jak docílit integrace na jediné hrací ploše.

Hřiště se nachází v zadní klidové části areálu Dětského ranče a má výměru bezmála 4 500 m2. Skvěle tedy poslouží také rodinám a volnočasovým organizacím, které zde mohou s dětmi trávit volný čas. Samo občanské sdružení Dětského hipoterapeutického ranče má díky novému hřišti možnost pořádat větší množství akcí s programem a oslovit tak širší veřejnost.